Varisle ilgili doğru bilinen yanlışlar

Varisle ilgili doğru bilinen yanlışlar

Tedavi edilmediğinde hayat kalitenizi oldukça düşürebilen varis, genellikle bacaklarda görülen cildin hemen altındaki toplardamar genişlemelerine verilen isimdir. Hareketsiz olarak ayakta uzun süre durma, genetik yatkınlık gibi nedenlerle özellikle kadınlarda daha sık görülen varisle ilgili doğru bildiğiniz yanlışlar neler merak ediyor musunuz? Bugünkü yazımda merak edilen tüm soruları yanıtladım…

Yanlış: Varis sadece estetik bir problemler.

Doğru: Varis halk arasında bilinenin aksine sadece dış görünüşü etkilemez. Varis tedavi edilmesi gereken ciddi bir sağlık problemidir. Bu nedenle kapakçıklarında bozukluk olan kişilerin damarlarına müdahale edilmesi gerekir.

Yanlış: Varisler sadece bacaklarda ortaya çıkar.

Doğru: Varisli damarlar, vücut ağırlığının ve yer çekiminin doğal basıncı nedeniyle en sık bacaklarda görülürken, vücudun diğer bölümlerinde farklı biçimleri görülebilir. Yüz ve boyunda telenjiektaziler ve venöz göller yaygındır; örümcek damarları ise çeşitli vücut bölümlerinde ortaya çıkabilir. Hemoroid-anüs çevresindeki genişleyen damarlar bile variköz damar türüdür.

Yanlış: Varisin kalıtımla alakası yoktur.

Doğru: Varisli damara sahip olma ihtimalinizi artırabilecek birçok faktör olsa da en önemli neden genetiktir. Diğer risk faktörleri arasında obezite, yaşlanma ve gebelik bulunur. Çünkü hamile ilken vücut bebeği desteklemek için % 50’ye kadar daha fazla kan üretmektedir.

Yanlış: Varis çorapları, tedavide etkilidir.

Doğru: Varis çorapları, varis hastalığının nedenini ortadan kaldırarak tedavi etmez. Bu çoraplar, hastalığa bağlı olarak ortaya çıkan ağrı, şişme, kasılma gibi sonuçların azalmasına neden olur. Böylece yaşam kaliteniz artacaktır.

Yanlış: Yaşam tarzı değişiklikleri varis riskini azaltmaz.

Doğru: Kontrolünüz dışında gelişebilecek pek çok risk faktörü vardır, ancak sağlıklı bir kilo vermek veya uzun süre ayakta durmamak varisli damarlara sahip olma şansınızı azaltabilir. Uzmanlar, beli veya üst bacağı sıkı saran kıyafetlerden ve uzun süre yüksek topuklu ayakkabılardan uzak durmamızı öneriyor. Her ikisi de kan dolaşımını etkileyebiliyor. Yani yaşam tarzı değişiklikleri varis riskini azaltır.

Yanlış: Erkeklerde varis oluşumu riski yoktur.

Doğru: Yapılan bilimsel bir çalışmalara göre varis kadınlarda erkeklere göre daha fazla görülür. Ancak yine yapılan farklı bir çalışmada görülmüş ki 60 yaş civarında, erkeklerin %42’sinde toplardamar yetmezliği mevcuttur. Dolayısıyla erkeklerde de varis riski vardır.

Kaynak: habersundu.com

Sağlık