Tenis Sporuna Başlayan Bir Oyuncunun Eğitim Ve Gelişimi

Tenis Sporuna Başlayan Bir Oyuncunun Eğitim Ve Gelişimi

Tenis sporu çocuklara, ergenlik döneminde olan ve olmayan tüm genç grubuna, yaşı ilerlemiş olan tüm bireylere faydası olmakta olan bir spordur. Tenis aynı zamanda da öğrenimi oldukça önem taşıyan bir spordur. Tenis öğrenilmesi için bir kursa, kulübe ya da kuruluşa başvuru yapan bireyler için öğrenim süresi ve eğitim düzeni oldukça büyük bir önem taşır. Tenis sporunda profesyonel bir konuma gelinebilmesi için ya da tamamı ile öğreniminin tamamlanmasında belirli bir süre veya belirli standartta kayıtlı olan bir süre yoktur. Öğrenim süreleri kişiden kişiye ya da eğitim almakta olan bireylere göre birçok farklılık göstermektedir. Tenis sporunda öğrenim sürecinin belirlenmesi için kaç adet kur, kaç adet eğitim sıklığı olacağının belirlenmesinde farklı değişken bazı unsurlar vardır. Yaş aralığı, antrenman süresinin ne kadar sık olduğu ve en önemlisi de tenis sporuna karşı duyulan ilgi ve sevginin ne kadar olduğu konusunda birçok unsur vardır. Bu değişkenlerin göz önüne alınması takdirinde bir bireyin tenis sporunu öğrenebilmesi, uygulamalarının yapılabilmesi ve tamamı ile pratiğe dökülmesi için toplam olarak 15 saatlik bir özel ders sürecinin, eğitim sürecinin bitirilmesi gerekir. 15 saatlik eğitim belirli aralıklara bölünüp, zamanlaması yapıldığında bir kur ve program düzeni oluşturulur. Özel bir eğitim sürecinin yanı sıra ise grup ile birlikte yapılan eğitim süreçleri de her öğrenci için bulunur. Grup ile yapılan eğitim süreçlerinde ise süre biraz daha değişerek 20 saat kadar bir süreye çıkabilmesi de söz konusudur.

Tenis Sporunun Tarihçesi

Tenis spor dalının kökleri ve tarihi 19.yüzyıl ve 1800’lerden itibaren olmak üzere 1873’e kadar dayanmaktadır. Tenis sporu ilk olarak İngilizce dilinin konuşulmakta olduğu bazı ülkelerde oldukça büyük bir yayılım ve dağılım göstermiştir. Daha sonralara bakıldığında ise Fransa’da oynandığı gözlenmiştir. Fakat ve birçok rivayetler de baz alındığında ise Meksika’da oynanmışlığı da söz konusu olabilmektedir. Tenis sporu Fransa ülkesinde ilk olarak “Avuç İçi Oyunu” diye isimlendirilmişti.

Tenis Maçlarında Hakem Dağılımı ve Düzeni Nasıl Oluşmuştur?

Tenis maçlarında kurallara uyuluyor olmak üzere 13 adet maç hakemi bulunmaktadır. Bu hakemlerin ise hepsi farklı alanlarda yer almak kaydıyla birlikte görevleri de birbirinden farklı olmaktadır. Hakemler incelendiğinde ise 1 adet yüksek sandalyede oturan hakem, 1 adet kenarda oturan ve baş hakem olarak isimlendirilen hakem, 2 adet ayak hatası hakemi, 1 adet ağ hakemi, 2 adet yatay çizgi hakemi, 6 adet dikey çizgi hakemi olmak üzere toplamda hakem sayısı 13 adettir. Bu hakemlerin yerini almış olması maçın düzenini ve kuralların da uygulanabilmesi açısından güven ve rahatlık sağlar.

Kaynak: https://tenis.market/blog/tenis-kurallari

Spor