Tenis Maçlarında Hakem Dağılımı Nasıldır

Tenis Maçlarında Hakem Dağılımı Nasıldır

Tenis spor dalında yapılan bir maçta toplamda 13 adet hakem bulunur. Tenis maçlarında hakem bulunması oldukça önemi bir unsurdur. Tenis maçlarında olan kurallar dahilinde de hakemler oldukça büyük önem taşımaktadır. Her hakemin sahadaki alanı, yeri, konumu ve görevi farklıdır. Tenis maçında 1 adet yüksek sandalyede oturan hakem yer alır. 1 adet kenarda oturan başhakem, 2 adet ayak hatası hakemi her iki yanda birer tane olmak üzere ve 1 adette ağ hakemi yer alır. Tenis sahaları olan kortlardaki çizgilere göre de hakemler bulunmalıdır. 2 adet yatay çizgi hakemi ve 6 adette dikey çizgi hakemi yer almalıdır. Hakemlerin görevleri farklı olmuş olsa da her hakemin sahada bulunması kuralların uygulanması bakımından oldukça önemi bir unsurdur.

Tenis Sporunda Öğrenim Düzeyi Nasıl Olması Gereklidir?

Tenis sporunun öğrenim süreci ve öğrenim düzeyi her birey için farklılık ve değişkenlik göstermektedir. Her bireyde bulunan unsurlar farklı olacağından dolayı süre ve zaman da buna bağlı olarak değişiklik gösterir. Tenis sporu çocuklara, gençlere, yaşlı bireylere oldukça faydalı bir spor dalıdır. Tenis sporunda yaş aralığı, daha önce alınan veya alınmayan tenis eğitimleri, antrenman sıklığı, tenise ilgi oldukça çok önemli unsurlardır. Bu unsurlardan yola çıkılarak tenis sporunun eğitim ve öğrenim süreci belirlenmiş olacaktır. Grup halinde ve özel olarak alınan derslerde saatler de farklılık göstermektedir. 15 saat ile 9 saat aralığında tenis dersleri değişkenlik gösteriyor.

Veteran Tenisi Nedir?

Veteran tenisi, belirli bir yaş aralığında olan bireyler için yapılan tenis turnuvasıdır. Beşer yıllık aralıklar ile oluşturulan veteran tenisi turnuvaları 85 yaşına gelmiş ve 85 yaşının da üzerinde olan bireyler için geçerlidir. Veteran tenisi, kadınlarda 35 yaşında başlamak kaydı ile beşer yıllık aralık ile 75 yaşına kadar devam eder. Erkeklerde ise 35 yaşında başlayıp beşer yıllık aralar ile 85 yaşına kadar devam eder. Tarih içerisinde bilinen en yaşlı tenis oyuncusu ise 93 yaşında bulunmaktadır. Veteran tenisi diğer ismi ile “Senior” olarak isimlendirilebilir.

Spor