Tarot Nasıl Ortaya Çıkmıştır

Tarot Nasıl Ortaya Çıkmıştır

Tarot Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Hakkında pek çok rivayet bulunan tarot destesi 78 karttan oluşan ve büyük arkana, küçük arkana olarak ayrılan, çizimlerinde sembolizm ile pek çok sırrı barındıran bir enerji yorumlama çeşididir. Kimisine göre tarot Avrupa’da oynanan, iskambil kartlarından esinlenerek oluşturulmuş, Tarocchi adında bir kart oyununa ait kartlardan oluşmaktadır. Bir rivayete göre ise bu kartlar Antik Mısır zamanından beri kullanılmaktaydı. Bilgime ile ezoterik konular hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Tarot destesine gizli sırları ve sembolleri yükleyen kişi Court de Gébelin’dir. Onun tarifleri doğrultusunda 1791’de bu alanda ilk kez kitap yazılmıştır. Günümüzde en yaygın olarak kullanılan klasik tarot destesini Pamela Colman Smith resmetmiştir. Pek çok farklı tarot destesi bulunmaktadır. 1909 yılında yayınlanan klasik desteden sonra yayınlanan bir diğer tarot destesi Thoth destesidir. Bu destelerde kullanılan sembolizm Aleister Crowley tarafından tasarlanmış ve Lady Frieda Harris tarafından çizilmiştir.

Tarot Fal Mıdır?

Günümüzden en çok sorulan ve hakkında bilgi kirliliği fazla olan bir diğer konu tarotun fal olup olmadığıdır. Birçok kişinin bildiğinin ve düşündüğünün aksine tarot bir kehanet türü değildir, enerji okuması ile fal arasındaki farkları incelersek tarot enerji bakımı sınıfına girer. Fallar kesin gerçeği gösterirken enerji bakımı, olma olasılığı en yüksek olan olayları gösterirler. Tarot kartları, enerji bakımı yapılacak kişinin önünde açılır ve 78 karttan bazı kartları seçmesi istenir. Her tarot okuyucusunun seçtiği kartlar kendi enerjilerini ortaya çıkarır. Yani kişi bir kartı seçmişse eğer, enerjisinin kişiyi o karta yönlendirmiştir. Böylece kişi, o kartı seçme ihtiyacı hisseder.

Tarotu enerji okuması olarak sınıflandırılır. Çünkü kişinin enerjisi hangi kartın seçileceği konusunda kişileri yönlendirmektedir. Tarotta çekilen kartlar, kişinin enerjisine göre gelecekteki olayları bilmeye değil, tahmin etmeye ve yorumlamaya dayalıdır. Bu nedenle, tarot kehanet ya da faldır diyemeyiz. Günümüzde fal olarak nitelendirilmesinin sebebi geleceği göstereceğine inanılan yanlış bir inancın ortaya çıkmasından, tarotun yanlış anlatılmasından kaynaklıdır. Tarot, fal ve astroloji hakkında pek çok makale barındıran bilgime.com ile fallar hakkında daha fazla bilgi öğrenebilirsiniz.

Genel Kültür