Spor Branşları Nedir

Spor Branşları Nedir

Spor Branşları Nedir?

Spor insanın bireysel ya da toplu halde belirli kurallara belirli göre yaptıkları beden hareketlerine verilen isim olmaktadır. Spor insanın fiziki ve ruhsal gelişimine katkı sağlamakla beraber insanlar arasındaki dayanışma ve birliktelik ruhunu da geliştirmektedir. Kendine özgü kuralları, yapılış şekli, oyun alanı, oyuncu sayısı ve kullanılan malzemeleri olan spor aktivitelerine spor dalları ismi verilmektedir. Futbol, basketbol, uzun atlama ve tenis gibi isimleri bulunmaktadır. Tüm bunlar hakkında bilgi sahibi olmak için https://www.instagram.com/mizgat/ detaylı analizler gerçekleştirilebilir ve Burak Kulaksız ile irtibat kurulabilir. Spor dallarının çeşitleri bulunmaktadır. Ülkelere toplum ve yöreye göre farklı spor alanları bulunmaktadır. Topla yapılan spor alanlarına basketbol, futbol, hentbol, voleybol, tenis, masa tenisi, golf, bedminton oyunları örnek verilebilmektedir. Serbest dalış sporları ve su kayağı spor alanları arasında yer almaktadır.

Ülkemizde İlgi Gören Spor Alanları

Yapılan araştırmalara göre ülkemizde en çok ilgi gören spor alanının futbol olduğu belirlenmiştir. Voleybol, tenis, atletizm, kayak, hentbol, fitness gibi spor dallarının yanında dövüş sporu olan karete ve boks da ülkemizde tercih edilen sporlar arasında yer almıştır. Bu spor dallarının yanı sıra ata sporumuz olan güreş de birçok insanın ilgi alanı içerisine girmektedir. Özel olimpiyatlarda ülkemiz atletizm branşı kapsamında tüm yetenek ve yaş aralığında sporcuyu en üst seviyede mücadele etmesi için cesaretlendirmektedir. Futbol olmak üzere diğer alanlarda bulunan branşlar hakkında da bilgi sahibi olmak mümkündür. Ülkemizde ağırlıklı olarak en çok basketbol ve futbol ilgi görmektedir.

Masa Tenisi

Bir masa üzerinde oynanan bu sporda normal kurallar içerisinde toplam 2 oyuncu bulunmaktadır. Her oyuncunun elinde olan raketle beraber küçük pinpon topunu kendi alanına vurdurmadan rakibin alanına atmaya çalışılan spor dalı olmaktadır. Masanın ortasında bulunan file masayı ikiye ayırırken ilk vuruşta kendi alanımıza topu vurdurmakta farklı bir kural olmaktadır. Masa tenisi bu şekilde oynanırken toplam olarak 21 sayılı 3 set oynanan bu oyunda kazanan taraf kazanılan set sayısına göre seçilmektedir. 20 ve 19 gibi bir skor oluşursa oyun uzamaktadır. Top filenin üstüne değerse let kuralı devreye girer ve aynı topu atan taraf oyuna tekrar başlar. Bunların yanı sıra zayıflama ve hayal edilen vücut için yapılan diyetler adına Burak Kulaksız ile irtibata geçmek yeterlidir.

Spor