Schengen Vizesi Nedir

Schengen Vizesi Nedir

Schengen, Avrupa Serbest Ticaret Birliği üyeleri ve Avrupa Birliği üyelerini kapsayan bölgeye verilen bir isimdir. Aynı zamanda Schengen, uygun kurumlarca verilen ve birliğe dayalı ülkeler içinde seyahat etmek adına izin veren bir tür vize olarak da kullanılır. Schengen bölgesini kapsayan ülkelere bu belge ile giriş yapmak mümkündür. Şartlara bağlı olarak schengen vizesi ile birden fazla ülkeye ziyaret edilmektedir.

Schengen Vizesi Ülkeleri

Bölgeyi kapsayan ülkeler; Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Avusturya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, İzlanda, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovenya, İspanya, İsveç, İsviçre, Slovakya ve Lihtenştayn olarak sıralanabilir.

Fakat Avrupa Birliği’ne üye olduğu halde Schengen bölgesinde yer almayan ülkeler de vardır. Bu ülkeler ise İrlanda, Birleşik Krallık, Bulgaristan, Hırvatistan, Romanya ve Kıbrıs olarak geçer.

Schengen ülkeleri arası vize serbestisi ile birlikte birlik üyesi ülkelerin insanları, yalnızca kimlik veya pasaportları ile bölge dahilinde seyahat edebilmektedir. Bölge dışında kalan vatandaşlardan ise vize talep edilmektedir ve vize başvurusu yaptıkları takdirde istedikleri birlik üyesi ülkeler adına işlemleri başlatılır.

Schengen Nasıl Alınır?

2020 Şubat itibari ile Schengen üyesi ülkelere internet üzerinden elektronik başvuru yapılabilmektedir. Başvuru formlarını doldurup imzalayarak başvurular yapılabilir. Aynı zamanda gitmek istenilen ülkenin temsilciliği vasıtası ile de schengen vizesi alınabilir.

Başvuruda bulunacak kişiler, ilk olarak ilgili kurumun talep ettiği evrakları temin etmeli ve daha sonra internet üzerinden e-randevu sistemi ile randevu alarak işlemini yapmalıdır. Örnek vermek gerekirse Hollanda vizesi adına aracı kurumun sitesi üzerinden randevu aldıktan sonra evrakları tamamlayarak başvuru yapmak yeterli olacaktır.

Vize alındıktan sonra birlik üyesi ülkeler dahilinde izin süresi boyunca dolaşmak serbest olmaktadır. Buradaki önemli husus ilk girişin vize alınmış olan ülkeden yapılması gerektiğidir. Daha sonra diğer ülkelere de giriş yapmak mümkün olmaktadır.

Schengen Vize Evrakları Nelerdir?

Her ülkeden ülkeye istenen kurallar değişkenlik gösterse de Avrupa Birliği üyesi olan birçok ülkenin talep ettiği belgeler genel olarak aynıdır. Ülkelerin schengen vizesi adına istediği belgeleri şu şekilde sıralayabiliriz;

  •  Başvuru formu
  •  Fotoğraf
  •  Pasaport
  •  İkametgah
  •  Uçak bileti rezervasyonu
  •  Pasaport fotokopisi
  •  Nüfus cüzdanı
  •  Otel rezervasyonu
  •  Banka hesabı bilgileri
  •  Yurt dışı seyahat sigortası.
Genel Kültür