Kişiler Hangi Amaçlarla Tenis Oynuyor

Kişiler Hangi Amaçlarla Tenis Oynuyor

Kişiler Hangi Amaçlarla Tenis Oynuyor?

Tenis, iki veya dört oyuncu arasında oynanan ve herkes tarafından oynanabilen bir spordur. Bu sporun adı, raketlerin yapıldığı ağaçtan geliyor. Tenis, 19. yüzyılın sonlarında Londra’da zengin erkeklerin eğlencesi olarak ortaya çıktı. Orta ve alt sınıflarda da hızla popülerlik kazandı ve şimdi neredeyse tüm sınıflar tenis oynuyor. Her takımdaki oyuncu sayısı genellikle altıdır, ancak sekiz veya on olabilir. Ödül, araba veya ödenek gibi bir ödülü kimin kazanacağını belirlemek için bir tenis maçı oynanır. Tenis raketi profesyonel kullanım olanağına sahiptir.

Hem tekler hem de çiftler, kesin sayıda oyun içeren setlere sahiptir. Tenis maçındaki bir oyun puanlardan oluşur. Tenis topunuz yere, fileye ve tenis kulübü çerçevesinin üst kısmına çarptığında puan kazanılır. Tam olarak kaç puan kazanılacağı, oynadığınız tenis türüne göre değişir. Teklerde en fazla altı puan alınır; çiftlerde en fazla on puan alınır. Bir maç, bitmeden önce yalnızca belirli sayıda oyuna gidebilir. Oyun serisinin sonunda her iki takımın da puansız olması durumunda kazananı belirlemek için bir eşitlik bozma kuralı kullanılır. Tenis ayakkabıları sportif anlamda avantajlı bir üründür.

Tenis Kaç Bölüme Ayrılır?

Tenis üç bölüme ayrılmış bir sahada oynanır: servis çizgisi, hash işaretleri ve taban çizgisidir. Servis hattı sahayı ikiye böler; hizmetinizin başlaması gereken yer burasıdır. Hash işaretleri, sahanın iki tarafını ayırır; Topu geri vermeniz için rakibinizin servisinin durması gereken yer burasıdır. Taban çizgisi, hizmet çizgisinin bir tarafından diğerine uzanır; bu durum bir maç sırasında ayaklarınızın durması gereken yerdir. Savunma yaparken rakibinizin ayakları taban çizgisinin ilgili taraflarında kalmalıdır; buna ‘kort pozisyonu’ denir. Tenis çantaları bu süreçte avantajlar sağlar.

Oyuncular dört oyun rolünü ayırt etmek için farklı renkli tenis kıyafetleri giyerler. Tek oyuncular kırmızı, çiftler mavi ve takımlar beyaz renk giyer. Oyuncular ayrıca hangi tarafta oynadıklarına bağlı olarak farklı rollere sahiptir. Sunucu, her oyunu başlatan kişidir; bu rol, sol elini kullanan oyuncular için sol tarafta veya sağ elini kullanan oyuncular için sağ taraftadır. Alıcı, sunucudan daha az sorumluluğa sahiptir ve çoğu zaman pozisyonunun gerisinde kalır. Bu iki oyuncuya da ‘kanat’ denir.

Spor