Himalayan Kedilerin Özellikleri

Himalayan Kedilerin Özellikleri

Himalayan Kedilerin Özellikleri

Sahibine düşkünlüğüyle tanınan kediler için kişiler kedi sahiplendirme konusunda yarışmaktadır. Sahibiyle olmaktan onunla vakit geçirmekten zevk alır. Ara sıra koşuşturma refleksinin oluşması sebebiyle koşma ve kaçma durumları gözlenir. Genelde sessiz ve uysal bir kedidir. Uyumayı çok sever. Genelde güneşin altında hareket etmeden uyumaları meşhurdur. Kendinden emin tavrıyla ve sakinliğiyle sahibine ve etrafındaki kişilere zorluk yaşatmaz. 1930 yılında Amerika’da Siyam ve İran kedilerinin birleşimi sonucunda bu kedi ırkı ortaya çıkmıştır. Bu nedenle melez yapıdadırlar. Himalayan adını ise adına benzer bir tavşandan almıştır. Onun gibi desenlere sahiptir. Kulak ucu, burun ucu ve bacakları adını aldığı tavşan gibi renklidir. Amerika’da çok popüler olan bu kedi ırkı daha sonra İngilizler tarafından himaye edilmiş ve yetiştirilmiştir. Yine Amerika’da yapılan bir yarışmada şampiyonluğun kazanılmasıyla farklı bir ırk olarak anılmasının sağlanması istenmiştir. Daha sonra İran Kedisi olarak kabul edilmiştir.

Melez Olan Himalayan Kedi Türünün Özellikleri

Yetişkin olan Himalayan kediler 3,5 ya da 5,5 kilo ağırlığındadır. Kaslı ve heybetli, orta kemikli bir yapıdadır. Ağır değillerdir ama tüylerinden dolayı fazla büyük görünürler. Erkek kediler dişi kedilere göre daha ağırdır. Yuvarlak kafaları ve dolgun yanaklara sahiptir. Kedi melez olduğu için İran Kedisi’ni anımsatır. Kısa burunludur. Kısa ve geniş kulak yapısına sahiptir. Yuvarlak gözleri olup mavi, bakır, yeşil renklidir. Kısa, kalın bacaklara sahiptir. Yuvarlak ve büyük patileri vardır. Yapıları gereği tıknaz görüntüdedirler. Ve tüylerinden dolayı da pofuduk olarak görülür. Renkli, uzun tüy sahiptirler. Daha çok görülen renkleri ise çikolata, fok rengi, tarçın, gümüş, mavi, leylak, altın, kahverengi ve açık kahvedir. Kuyruğu çok uzun değildir. Orta boydadır ve bol tüylüdür.

Himalayan Kedilerin Karakter Analizi

Sakin ve iyi huylu olması sebebiyle aile ortamında yaşayabilir. Kedi sahiplendirme olarak düşünülen bir ırk türüdür. Eğer aile ile kalabalıksa içlerinden sadece birini sahibi olarak kabul eder. Sevecendir, kucakta oturmayı sever. Yabancılara karşı tutum sergiler ve fazla yaklaşmamayı tercih eder. Yorucu olmayan oyunları sever. Ani olarak gelişen koşuşturmalar dışında evde gayet sakin ve rahattır. Köpeklerden hoşlanmaz yalnız olmayı seçer. Çocuklu aileler için önerilmemektedir. Evde yalnız kalabilir. İlgi çekmek için hareketlerde bulunmaz.

Genel Kültür