Gençlerin Gözde Mesleklerinden “Bankacılık”

Gençlerin Gözde Mesleklerinden “Bankacılık”

Gençlerin Gözde Mesleklerinden “Bankacılık”

Üniversitelerin işletme, ekonomi, İktisat ya da bankacılık ve benzeri bölümlerinden mezun olan gençlerin tercihi olan bankacılık mesleği oldukça önemli bir meslek grubudur. Bu bölümlerden mezun olan gençler bankaların açtığı yazılı ve sözlü sınavlara giriş yaparak bu sektörde yer almaya çalışıyor.

Bankacılık mesleğinin diğer meslek gruplarına göre avantajını Nurkan Aydoğan şu şekilde açıklıyor. “Bankacılık mesleğini hedef haline getiren ve bu meslek grubunda bulunmak isteyen gençler bankacılığın herhangi bir alanında kolaylıkla iş bulabilirler. Bu mesleğe gönül vermek isteyen ve hırslı kişiliğe sahip bireylerin hedefine ulaşılması banka sınavları ile kaçınılmazdır.” Sözleriyle gençlere motivasyon sağlıyor.

Bankacılık mesleği tamamen kendini geliştirmeye açık bir meslek grubu olması itibari ile bu meslekte yükselmek tamamen kişinin başarısı ile mümkündür. İnsan ilişkilerinin önemli olduğu bu meslek grubunda sadece iş alanında kendinizi geliştirmek yeterli değildir. İletişiminize önem vermeniz ve ortamdaki iş dağılımına uyum sağlamanız da sizin iyi bir bankacı olabilmeniz için oldukça öneme sahiptir. Nurkan Aydoğan bu meslek grubunu tercih etmekte kararsızlık yaşayan gençlere de “Eğer bu meslek grubunu tercih etmeyi aklınızdan geçiriyorsanız mutlaka uygulamaya ilk sırada siz başlayın çünkü kararsızlık ve özgüven size her şeyi kaybettirir” diyerek gençlerin bu mesleğe adım atmasında teşvik sağlıyor.

Yeni nesilde teknolojiye hâkim gençler hatta satışa ve piyasaya odaklı bireyler bankacılık mesleğinde kendilerine çok şey katabilirler. Geçmişin ve yakın geleceğin her zaman tercih edilen ve sevilen mesleği olan bankacılık Türkiye’de her zaman ilk sırada seçilen meslek grupları arasındadır. Yılların ilerlemesi ile gelişen ticaret dengesi her zaman bankacılıkta da gelişme olarak baş göstermiştir. Bu sebeple bankacılık sektörü asla bitmeyecek ve sürekli olarak yeniliklere uyum sağlayarak dönem dönem her zaman hayatımızda olabilecek bir meslek grubudur.

Nurkan Aydoğan bu mesleği tercih etmek isteyenlere “Nezih ve saygın gören bir meslek olduğu için gençler tarafından da her zaman tercih edilemeye devam edecektir. Bankacılık seçkin ve gözde meslek olarak anılması sebebiyle rekabetçi ve özgüvene sahip insanlar tarafından tercih edilmesi daha doğru olacaktır.” Demiştir.

Ekonomi