DÖVME VÜCUDUN AŞIRI ISINMASINA SEBEP OLABİLİR

DÖVME VÜCUDUN AŞIRI ISINMASINA SEBEP OLABİLİR

Yeni araştırmalar gösteriyor ki vücudunuzu dövmeler ile birlikte kaplayan mürekkep teninizin ısı atma kapasitesini düşürüyor. Dövme mürekkebi derinizin terleme fonksiyonunu etkiliyor ve normal deriye kıyasla daha az ısı kaybı yaşanmasını sağlıyor.

Dövme yaptırmanın tehlikeleri konuşulduğu zaman çoğu durumda sağlıksız bir şekilde uygulanmış dövmelerin yaratabileceği sıkıntılar üzerinde durulur. Sağlıklı bir şekilde uygulanan dövme mürekkebi genellikle fark edilebilir bir rahatsızlık oluşturmaz. Ancak uzun vadede tehlikeli olabilir. Bu tehlikeler arasında en çok bilineni çeşitli deri enfeksiyonlarıdır. 

Dövmenin uzun vadede yaratabileceği bir problem de vücudun terleme fonksiyonuna etki etmesidir. Yapılan bir araştırmada dövme ile kaplı derinin dövmesiz deriye kıyasla daha düşük oranda terlediği gösterildi. Dövme ile kaplı deri terleme fonksiyonunu yerine getirebilse de ürettiği ter oranında düşüş gözlemlendi. Gündelik yaşamda doğrudan bir problem oluşturmasa da vücudu büyük oranda dövme ile kaplı bir kişinin herhangi bir rahatsızlıktan dolayı ateşi yükselirse vücut kendisini yeterince etkili bir şekilde soğutamayabilir.

Küçük boyutlardaki dövmeler vücudun genel ısısını düşürmede ciddi bir tehdit oluşturmasa da vücudun büyük bir bölümünü kaplayan dövmeler yüksek ateşli rahatsızlıklarda tehlikeli olabilir. Böylesi geniş bir yüzey kaplayan dövmelere sahip kişilerin bu tehlikeden haberdar olması oldukça önemlidir. Yüksek ateş belirtileri gösterdikleri zaman vücutlarının durumunu göz önüne alıp kendilerini soğutmak için ekstra önlem almaları gerekebilir.

Kaynak: Michele S. Green, dermatologist. Journal of Applied Physiology, 25 Eylül 2020.

Sağlık